piękne włosy

Octowa płukanka do włosów- naturalny blask i miękkość

Oto kolejny odcinek o tym do czego możesz wykorzystać ocet domowej produkcji. Do wykonania takiej płukanki, możesz użyć także octu winnego lub jabłkowego kupionego w sklepie.

Dzięki tej płukance twoje włosy staną się miękkie i bardzo błyszczące. Kwasy zawarte w occie zamykają łuski włosów. To sprawia, że włosy są gładkie, mniej się plączą i stają się błyszczące. Dodatkowo kwas octowy bardzo dobrze rozpuszcza wszelkie minerały zawarte w wodzie i wypłukuje je z włosów. Wiele polskich miast oferuje mieszkańcom twardą wodę. Taka woda powoduje powstawanie kamienia na naczyniach, armaturze sanitarnej, te same minerały osadzają się w naszych włosach powodując ich sztywność i brak połysku. Kolejnym problemem związanym z twardą wodą jest to, że mydła mniej się w niej pienią. Z pewnością zauważyłaś ten efekt podczas podróży- nasze włosy po umyciu są zupełnie inne w różnych miejscowościach! Słabe rozpuszczanie mydła to też słabe wypłukiwanie środków myjących z włosów, a pozostałości resztek szamponów we włosach i na skórze głowy to powód sztywności i splątania oraz możliwość podrażnień i łupieżu. I tutaj z pomocą przychodzi ocet: ponieważ wytrąca on z wody osady mineralne, to woda staje się bardzo miękka i łatwo spłukuje pozostałości szamponów. Jeżeli myjesz włosy naturalnym mydłem lub sodą, to octowa płukanka jest konieczna aby spłukać je z włosów do końca.

Płukanka octowa może pomóc Ci także w delikatnej zmianie odcienia włosów. Jeżeli użyjesz octu przygotowanego z cytryn- płukanka będzie rozjaśniać jasne włosy. Użycie octu czerwonego- np. winnego, z czarnych porzeczek, z wiśni, zneutralizuje żółte odcienie pojawiające się szczególnie we włosach farbowanych. Jednak by zmienić odcień włosów musisz zrobić płukankę o wysokim stężeniu octu. Płukanki w mniejszych stężeniach chronią kolor włosów farbowanych, ponieważ domykają ich łuski, dzięki czemu pigmenty nie utleniają się tak szybko. Płukanki octowe w wyższych stężeniach powodują, że włosy się mniej przesuszają, co bardzo docenią posiadaczki włosów przetłuszczających się.

Przygotowanie takiej płukanki jest banalnie proste- mieszamy wodę i ocet w proporcji 1 łyżka stołowa octu na szklankę wody.  Zawartość octu można zwiększyć nawet do pół szklanki octu na pół szklanki wody, ale tak jak pisałam to będzie przesuszać włosy, więc polecam tylko osobom mającym problemy z ich przetłuszczaniem się. Najlepiej użyć zimnej wody, to dodatkowo wygładza włosy. Płukanki możesz też przygotować mieszając ocet z naparami z ziół. Jest wiele ziół, które zmieniają kolor włosów, np. rumianek, orzech włoski lub je wzmacniają, np. skrzyp, pokrzywa. O działaniu ziół na włosy napiszę innym razem, teraz jak stosować taką płukankę.

Płukanką należy spłukać włosy na samym końcu ich mycia i  nie płukać już więcej wodą. Jeżeli myjesz włosy mydłem lub sodą, to musisz użyć płukanki octowej także pomiędzy szamponem a odżywką. Czyli schematy mycia w zależności od użytych kosmetyków są następujące:

1. szampon – płukanie wodą – odżywka do spłukiwania- płukanie wodą- płukanka octowa

2. szampon- płukanie wodą – płukanka octowa – odżywka bez spłukiwania

3. mydło naturalne lub soda oczyszczona- płukanie wodą- płukanka octowa- odżywka- płukanka octowa

Płukanka różnie pachnie w zależności od stężenia octu, ale nie musisz się tym martwić- zapach octu na pewno nie pozostanie w twoich włosach po ich wysuszeniu.

Dodaj komentarz